Tiikerit pari maalia edellä
Salibandyseura Wirmo RyJulkaistu: 29.09.2025 09.22

Tiikerit pari maalia edellä

SBS Wirmon miesten edustusjoukkueen otteet vaihtelivat vauhdikkaassa ja fyysisessä kotiottelussa Tikkurilan Tiikereitä vastaan sen verran, että pisteet menivät lopulta Vantaalle lukemin 4-6 (2-3, 1-1, 1-2).

Ottelu oli alusta alkaen selkeästi Wirmon aiempia kotipelejä fyysisempää vääntöä, eikä viesrasjoukkue Tiikerit tinkinyt kaksinkamppailuissa vaatimustasosta pätkääkään. Vierasjoukkue löi hanakasti painetta Wirmon puolustukseen ja teki pelinavaamisesta ajoittain todella vaikeaa. Tällaisesta paineistuksesta tuli myös avausmaali, kun kotijoukkue lipsautti omassa päässä pallon vieraiden Valtteri Laineelle, jonka syötöstä pääsi nautiskelemaan yksin maalin eteen unohtunut Tuukka Virtanen, kun peliä oli takana vajaat yhdeksän minuuttia. Maalin jälkeiset vaihdot Wirmo tuntui olevan hukassa ja sekava jakso päättyikin Tiikereiden toiseen osumaan kolmisen minuuttia avausmaalin jälkeen.

Heikon vaiheen jälkeen Wirmo käänsikin suunnan pikaisesti. Mainiosti läpi pelin esiintynyt kakkosketju juoni tyylikkään kulmalyöntimaalin, jonka Julius Rajalan mainiosta syötöstä latoi ylänurkkaan puolustaja Henrik Haikio. Minuutti tästä ja ykkösketju kierrätti pallon kaikilla ketjun jäsenillä sommitellen Nuutti Knuutilan lavasta ottelun kauneimman täysosuman, johon syötön itselleen kirjautti Niilo Sainio. Maalien myötä ote siirtyi Wirmolle, mutta erän lopulla Tiikerit pääsi Wirmon virheestä kuittaamaan vielä yhden osuman ja erätauolle mentiin 2-3 vierasjohdossa.

Toinen erä oli Wirmon parasta. Kolmannella peliminuutilla onnistui myös korkean paineen purku, kun kakkosketju paketoi vastustajan viisikon ja Joni Peltola ampui tasoituksen ylänurkkaan tyylikkään hyökkäyksen päätteeksi. Erä oli muutenkin hienokseltaan Puimureiden hallinnassa, vaikka erän toisen ja viimeiseksi jääneen maaliin värkkäsikin Tiikerit. Sekava pomputtelu ja kimpoilu wirmolaispäädyssä päättyi lopulta puolustaja Karri Budden rystylaukaukseen, joka muuttui heikon osuman vuoksi matkalla onnekkaaksi syötöksi, jonka Kevin Starck lapioi takatolpilta ohi Wirmo-vahti Elmeri Laakson.

Päätöserä oli Tiikereiden. Wirmolaiset pääsivät aloittamaan erän ylivoimalla, mutta vantaalaiset olivat lukeneet kotiläksynsä, eikä alivoimakuvion keskellä ollut tuumaakaan tilaa, eikä wirmolaisittain toivottua tasoitusmaalia saatu aikaiseksi. Erän puolivälin jälkeen Tiikerit iski kahdesti ja Wirmon mahdollisuudet tuntuivat valuvan hetki hetkeltä hiekkaan. Vierasjoukkue pelasi fiksusti palloa pitäen ja tiiviisti puolustaen, eikä Wirmo Mico Hellènin kavennusmaalista huolimatta enää päässyt iskuetäisyydelle. Kokeneempi joukkue voitti ja vei pisteet mennessään.

  • Virheiden hinta on kova ja tässä sarjassa ne näkyvät valitettavan usein taululla. Pelissämme oli väläyksittäin hyviä hetkiä, mutta edelleen tilanteiden lukemisessa on pieniä ja välillä isompiakin ongelmia. Kun pelaamme yli, vastustaja iskee riistoista lujaa rokottaen tai kun puolustamme heikosti, tarkoittaa se käytännössä aina kaverille maalipaikkaa. Treenataan taas viikko ja parannetaan pelaamista, niin eiköhän se siitä, kommentoi Wirmon päävalmentaja Jarmo Eskelinen.

Tiikereiden parhaana palkittiin hattutempun iskenyt Kevin Starck ja Wirmolta molempiin suuntiin vahvasti pelannut Henrik Haikio.

Wirmo pääsee pistejahtiin jälleen lauantaina, kun HaNi-hallille saapuu sarjanousija Pirkkalan Pirkat. Ottelu alkaa lounasaikaan klo 13.00.

Ottelun tilastot